SAŁATKA Z JAJKIEM I ANCHOIS
Składniki na 2 porcje:
- 2 duże jajka, ugotowane na twardo
- 2 fileciki anchois (sardele), można zastąpić wędzonym łososiem
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 3-4 garście mieszanki różnych sałat (im więcej rodzajów, tym lepiej)
- posiekany szczypiorek, koperek
- sól, świeżo zmielony pieprz
Na dressing:
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżeczka ostrej musztardy
- 1 łyżeczka octu winnego
- 1 zgnieciony ząbek czosnku
- 2 łyżki maślanki naturalnej
Składniki dressingu starannie wymieszać w kubeczku, odstawić.
Ugotowane na twardo jajka przekroić na ćwiartki. Fileciki anchois przekroić wzdłuż na pół lub pokroić w małe kawałki, skropić je sokiem z cytryny.
Na półmisku rozłożyć mieszankę sałat, anchois i jajka. Posypać szczypiorkiem. Posiekany koperek dodać częściowo do dressingu, resztą posypać sałatkę. Całą sałatkę lekko oprószyć solą i pieprzem.
Podawać z dressingiem oddzielnie, żeby każdy mógł użyć tyle ile lubi. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu: www.jamieoliver.com
TARTA Z BOTWINKĄ I KOZIM SEREM
Składniki dla 3 osób:
- opakowanie gotowego ciasta francuskiego (z lodówki)
- 2 pęczki botwinki razem z buraczkami
- 1 opakowanie koziego sera
- 1 łyżka oleju
- 2 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę
- 1 łyżeczka płynnego miodu
- garść posiekanych orzechów, np. pekan
- szczypta tymianku
- sól, pieprz
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni.
Botwinkę umyć, odkroić buraczki od łodyżek z liśćmi. Buraczki pokroić na centymetrowe plastry (można w poprzek lub wzdłuż). Łodyżki pokroić na dwu-centymetrowe kawałki, liście w paski. Kilka najładniejszych i najmniejszych listków odłożyć do dekoracji.
Na patelni rozgrzać olej, wrzucić plastry buraków. Na średnim ogniu obsmażać przez chwilę, dodać grubsze łodyżki. Po kolejnej minucie dodać cienkie łodyżki oraz paski liści botwinki. Wrzucić czosnek, lekko posolić, dodać tymianek i miód. Poddusić wszystko razem, mieszając, aż zmiękną i widelec będzie łatwo wchodził w warzywa. Zdjąć z ognia.
Na dużej blaszce (z piekarnika) wyłożyć papier do pieczenia. Ciasto francuskie rozwinąć i rozłożyć na papierze. Środek ponakłuwać widelcem. Pozostawiając około 2 cm "ramki" suchego ciasta po obrzeżach (podczas pieczenia "ramki" same wyrosną), wyłożyć zawartość patelni pojedynczą warstwą na całe ciasto. Na wierzch porozsypywać kawałeczki pokruszonego koziego sera oraz posiekane orzechy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 15-20 minut. Po upieczeniu wyjąć, przyprawić świeżo zmielonym pieprzem oraz paseczkami listków botwinki. Podawać natychmiast. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu:
www.whiteplate.com
KURCZAK DIJON W SOSIE POROWYM
Składniki na 2 porcje:
- 1 filet z kurczaka
- 1 por (biała część)
- 2 ząbki czosnku
- szklanka wody do podlewania
- 3/4 szklanki śmietany 30%
- 2 łyżki ostrej musztardy Dijon
- szczypta suszonego majeranku
- sól, pieprz
- kilka kropli soku z cytryny lub limonki
- posiekana natka pietruszki, suszone płatki chilli (można pominąć)
- olej do smażenia
Filet z kurczaka pokroić na plastry o grubości ok. 1cm, przyprawić lekko solą, pieprzem i majerankiem. Por pokroić w półplasterki, czosnek drobno posiekać.
Na dużej patelni lub w garnku rozgrzać olej, podsmażyć plastry kurczaka aż się zrumienią, z obu stron. Zdjąć na talerz. Do tego samego garnka dodać łyżkę oleju, wrzucić pokrojony por, na dużym ogniu przesmażyć aż nieco zmięknie. Dodać czosnek, zmniejszyć ogień do połowy i smażyć razem, często mieszając, przez ok. 2 minuty.
Do garnka wlać wodę, zagotować. Doprawić solą. Dodać musztardę, wmieszać ją do warzyw i po chwili dodać śmietanę. Zmniejszyć ogień i dusić całość ok. 3 minuty. Dodać kurczaka do sosu, dusić pod częściowym przykryciem ok. 15 minut.
Tuż przed podaniem całość skropić sokiem z cytryny, posypać natką pietruszki i płatkami chilli. Podawać z ziemniakami lub ryżem. Smacznego! :)
POLĘDWICZKI W SOSIE RABARBAROWYM
Składniki na 2 porcje:
- 1 średnia polędwiczka wieprzowa
- 2 łodygi rabarbaru
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka octu balsamicznego
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Polędwiczki umyć, osuszyć, ostrym nożem odkroić cieniutko białe błony zewnętrzne, pokroić na plastry o grubości ok.1,5cm.
Rabarbar opłukać, jeśli jest młody od razu pokroić na małe kawałki (ok.2cm). Jeśli jest bardziej rozrośnięty najpierw obieraczką zdjąć długie, cienkie włókna i odciąć suche końcówki, potem pokroić.
Do rondelka wlać łyżkę wody, wrzucić kawałki rabarbaru. Dodać cukier i miód, zagotować. Po minucie zmniejszyć ogień, dodać ocet balsamiczny i smażyć, mieszając od czasu do czasu, przez ok. 10 minut. Rabarbar powinien puścić sporo soku, więc nie należy dodawać wody. Gdy zmięknie, przyprawić solą i pieprzem.
W międzyczasie polędwiczki oprószyć solą i pieprzem. Na patelni mocno rozgrzać łyżkę oleju i ułożyć plastry polędwiczki. Na dużym ogniu smażyć je z jednej strony, aż będą mocno zrumienione (około 2-3 minuty). Wtedy nieco zmniejszyć ogień, obrócić je na drugą stronę i smażyć znów do zrumienienia. Zdjąć je na talerz, przykryć drugim talerzem i zostawić na kilka minut, żeby doszły. Soki z patelni po smażeniu mięsa dolać do sosu rabarbarowego, wymieszać.
Na talerz nałożyć porcję sosu rabarbarowego, na wierzch położyć plastry polędwiczki. Wykończyć kapką sosu i świeżym listkiem rukoli, bazylii lub pietruszki. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu:
www.kwestiasmaku.com
ZIEMNIAKI Z KOPERKIEM I FETĄ
Składniki (ilość dostosować do własnych potrzeb i preferencji):
- ziemniaki ugotowane w lekko osolonej wodzie
- sok z cytryny
- kawałek pokruszonej fety
- świeży koperek, drobno posiekany (plus kilka całych gałązeczek do ozdoby)
- kilka łyżek mleka (tylko jeśli ziemniaki są za suche)
- świeżo zmielony pieprz, ewentualnie sól do smaku
Gorące, świeżo ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę lub starannie ugnieść tłuczkiem do ziemniaków. Dodać sok z cytryny oraz fetę i ugniatać/mieszać, aż feta się nieco rozpuści pod wpływem temperatury.
Jeśli ziemniaki są zbyt suche i zbite, można dodawać po jednej łyżce mleka, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Dodać posiekany koperek, wymieszać. Posypać świeżo zmielonym pieprzem, w razie potrzeby doprawić solą.
Podawać ozdobione koperkiem, najlepiej do kotletów mielonych i lekkich sałatek. Smacznego! :)
FILET Z KURCZAKA BALSAMICO
Z PIECZARKAMI
Składniki na 2 porcje:
- 1 filet z kurczaka
- 4 duże pieczarki
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 szklanki bulionu lub wody
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta tymianku
- sól, pieprz
Filet pokroić na plastry o grubości ok. 1,5cm. Pieczarki oczyścić i pokroić w cząstki, zachowując nóżki grzybów. Czosnek drobno posiekać.
Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, ułożyć plastry mięsa i na średnim ogniu smażyć z obu stron, aż mięso się mocno zarumieni. Zdjąć na talerz.
Na tej samej patelni rozgrzać drugą łyżkę oleju, wrzucić pieczarki i na dużym ogniu szybko obsmażać, często obracając, aż się zrumienią. Zmniejszyć ogień do połowy, dodać posiekany czosnek i smażyć razem przez minutę.
Wlać bulion lub wodę, zagotować całość. Dodać ocet balsamiczny, miód i tymianek. Na średnim ogniu dusić przez 3 minuty, po czym dodać usmażone wcześniej mięso. Na niewielkim ogniu dusić około 8-10 minut, aż odparuje większość płynu i utworzy się naturalnie gęsty sos.
Podawać z ryżem, ziemniakami lub kaszą. Smacznego! :)
CURRY Z CUKINIĄ I KURCZAKIEM
Składniki na 3 porcje:
- 1 filet z kurczaka
- 2 małe cukinie
- 1 czerwona papryka
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- kawałek selera (korzeń, można pominąć)
- garść liści szpinaku (można pominąć)
- 2 szklanki mleka kokosowego lub 3/4 szklanki śmietany 30%
- 1 łyżka przyprawy curry
- 1 łyżeczka kurkumy
- szczypta kminu rzymskiego
- szczypta suszonej trawy cytrynowej
- świeża kolendra lub natka pietruszki
- sól do smaku
- olej do smażenia
Seler pokroić w cieniutką zapałkę. Paprykę i cukinię umyć, osuszyć i pokroić na niewielkie cząstki. Cebulę i czosnek drobno posiekać.
Mięso pokroić na nieduże kawałki, im mniejsze tym wyjdą delikatniejsze.
W dużym garnku rozgrzać 2 łyżki oleju, dodać kurczaka i na dość dużym ogniu podsmażyć aż się lekko zrumieni. Mięso przełożyć na talerz. Do garnka dodać jeszcze jedną łyżkę oleju, wrzucić cebulę i na średnim ogniu podsmażać, mieszając aż się zeszkli. Dodać czosnek, lekko osolić i smażyć jeszcze minutę. Zmniejszyć ogień, dodać paprykę i seler. Wciąż mieszając, smażyć około 3 minuty.
Dodać wszystkie przyprawy (oprócz soli i kolendry), zalać mlekiem kokosowym. Dusić pod częściowym przykryciem przez 5-7 minut. Po tym czasie dodać cukinię oraz podsmażonego kurczaka i ewentualnie dosolić do smaku. Gotować całość kolejne 10-15 minut, w razie potrzeby rozrzedzając odrobiną wody. Pod koniec można dodać liście szpinaku, na około 3 minuty.
Podawać posypane kolendrą lub pietruszką, z dodatkiem ryżu, ziemniaków lub pieczywa. Smacznego! :)
OMLETY ZE SZPINAKIEM
W SZYNCE PARMEŃSKIEJ
Składniki na 2 mniejsze porcje lub 1 dużą:
- 3 jajka
- 3 garście świeżych liści szpinaku
- 2 plastry szynki parmeńskiej (można zastąpić dowolną szynką lub bekonem w cieniutkich plastrach)
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- 2 łyżeczki masła
- sól, pieprz
Jajka rozbić i rozmieszać energicznie w kubku za pomocą widelca, przyprawić odrobiną soli i pieprzu. Na dość dużej patelni rozgrzać 1 łyżeczkę masła. Wlać rozmieszane jajka i na średnim ogniu smażyć omlet (nie mieszając masy jajecznej, tylko delikatnie poruszając patelnią, żeby masa się równomiernie rozlała po powierzchni). Po około 3 minutach masa powinna się ściąć niemal w 90%. Gdy na jej wierzchu pozostanie cieniutka warstwa płynnego jajka, omlet za pomocą łopatki ostrożnie zsunąć na talerz (nie obracać!), przykryć drugim talerzem.
Na tej samej patelni znów rozgrzać pozostałą łyżeczkę masła i od razu wrzucić szczypiorek. Podsmażać na średnim ogniu przez minutę. Dodać szpinak, delikatnie osolić i cały czas mieszając, podsmażać przez 2 minuty, aż liście szpinaku "zwiędną" i zmiękną. Zdjąć z ognia.
Na rozłożony omlet wyłożyć szpinak (jak na zdjęciu powyżej), zawinąć go jak klasyczny naleśnik.
Przekroić go na pół; każdą część ostrożnie owinąć plastrem szynki. Położyć znów na patelni i podsmażyć przez chwilkę, aż szynka zrobi się lekko chrupiąca (nie za długo!)
Podawać natychmiast, posypane świeżymi ziołami. Smacznego! :)
*) Szpinak można zastąpić jarmużem lub rukolą, można też dodać posiekane suszone pomidory lub starty ser (po wyłożeniu nadzienia na omlet, przed zawinięciem).
KOKTAJL Z TRUSKAWEK, SZPINAKU, RZEŻUCHY I CHIA
Składniki na 2 porcje:
- 1 szklanka truskawek (świeżych lub mrożonych - częściowo rozmrożonych)
- 1 szklanka zimnego kefiru
- 1-2 łyżki miodu
- garść liści szpinaku
- 1 łyżeczka posiekanej rzeżuchy (plus kilka listków do ozdoby)
- 1 łyżka nasion chia
Truskawki zmiksować ze szpinakiem i rzeżuchą, wlać kefir i miód. Zmiksować ponownie.
Dodać nasiona chia i wymieszać całość łyżką. Odstawić na 10-15 minut, aż nasionka chia napęcznieją.
Posypać z wierzchu listeczkami rzeżuchy, podawać zimne. Smacznego! :)
PIECZONE BATATY Z SOSEM JOGURTOWO-SEROWYM
Składniki na 2 porcje:
- jeden duży batat (ok. 0,5 kg)
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz
- szczypta czosnku granulowanego
- 1 łyżka soku z cytryny lub limonki
- szczypta suszonych płatków chilli
- łyżka posiekanych świeżych ziół - natka pietruszki, szczypiorek lub tymianek
Na sos:
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- kawałeczek sera z niebieską pleśnią Blue Cheese
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni.
Przygotować sos: ser pokroić w drobną kosteczkę, przełożyć do kubeczka, dodać jogurt i przyprawy oraz sok z cytryny. Wymieszać, rozcierając ser widelcem. Odstawić na później.
Bataty obrać, pokroić w dużą kostkę (ok. 2x2cm). W głębokim talerzu wymieszać olej z solą i pieprzem, cząstki batatów obtaczać w oleju i wyłożyć na blaszce, pojedynczą warstwą.
Wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, po czym obrócić je/przemieszać i piec kolejne 10-12 minut. Upieczone bataty wyjąć, posypać granulowanym czosnkiem i suszonymi płatkami chilli, skropić sokiem z cytryny i przemieszać lekko.
Podawać posypane świeżymi ziołami, w towarzystwie sosu jogurtowo-serowego. Są świetnym dodatkiem do pieczonych mięs lub ryby, również jako samodzielne danie (wówczas sugeruję podwojenie ilości składników! :) )
Smacznego! :)
ŁOSOŚ SMAŻONY Z CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ
Składniki na 2 porcje:
- filet z łososia (ok.450g) ze skórą
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- sól, pieprz
- sok z cytryny/limonki
Filet ze skórą opłukać, osuszyć ręcznikiem papierowym. Dotykając palcami, sprawdzić czy nie ma jakichś ości (jeśli są, usunąć je za pomocą pęsety). Natrzeć łososia olejem ze wszystkich stron, oprószyć solą i odrobiną pieprzu.
Patelnię teflonową rozgrzać bez użycia oleju, suchą. Gdy będzie gorąca, położyć na niej łososia skórą do dołu. Nie ruszać, nie przesuwać, nie obracać, żeby skórka się nie uszkodziła. Po minucie zmniejszyć ogień pod patelnią do połowy i smażyć jeszcze kolejne 3 minuty. Kolor mięsa łososia powinien zmienić się z ciemnoróżowego na jasny, prawie biały, do połowy wysokości filetu.
Odwrócić łopatką na drugą stronę i dalej smażyć przez około 2-3 minuty.
Zdjąć z patelni, odłożyć na talerz, oprószyć solą i pieprzem i odstawić na chwilę, żeby doszedł. Podawać z cząstkami cytryny/limonki lub skropić sokiem z cytryny przed podaniem. Smacznego! :)