Polędwiczkę pokroić na plastry o grubości ok. 2cm, delikatnie rozbić dłonią, oprószyć pieprzem i majerankiem.
Pieczarki pokroić na ćwiartki. Musztardę, sos sojowy i miód wymieszać razem w kubeczku. Na dużej patelni rozgrzać mocno olej, wrzucić pieczarki i obsmażać często mieszając na dużym ogniu, przez około 6-8 minut, aż odparuje cały płyn. Dodać łyżeczkę masła i smażyć jeszcze dwie minuty, żeby się zabrązowiły. Zdjąć na talerz i przykryć. Na tej samej patelni znów rozgrzać trochę oleju, włożyć plastry polędwiczek i smażyć na rumiano, mniej więcej po 2 minuty z każdej strony. Wlać wino, poczekać chwilę aż odparuje. Oprószyć solą, wmieszać musztardę z miodem i sosem sojowym. Zmniejszyć ogień, wlać śmietanę i włożyć z powrotem pieczarki. Pogotować całość przez 1-2 minuty. Zdjąć z ognia, posypać posiekaną natką pietruszki. Podawać z ziemniakami lub kaszą. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu: www.kwestiasmaku.com
piątek, 21 października 2016
MUFFINKI Z MIODEM I ORZECHAMI,
W POLEWIE TOFFI
Składniki na 12 muffinek:
300g mąki pszennej
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
90g cukru
1 jajko
2 duże łyżki miodu
250ml mleka
50g masła
60g posiekanych orzechów (plus garstka do posypania z wierzchu)
5-6 łyżek gotowej masy krówkowej/kajmaku
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Można przyspieszyć ten proces wkładając jajko do szklanki z ciepłą wodą, delikatnie i krótko podgrzewając mleko. Masło rozpuścić i przestudzić. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Formę na muffinki wyłożyć papilotkami. Mąkę oraz proszek do pieczenia przesiać razem, dodać cukier i wymieszać razem w jednej misce. W drugiej, większej misce wbić jajko, wlać mleko oraz miód oraz dodać przestudzone masło. Wymieszać kuchenną rózgą. Stopniowo dodawać mąkę z dodatkami, wmieszając ją krótko, partiami. Wymieszać całość tylko do połączenia składników, nie za długo. Na koniec wmieszać posiekane orzechy. Łyżką nakładać porcje ciasta, do 2/3 wysokości papilotek. Wstawić do piekarnika i piec około 25 minut. Patyczkiem sprawdzić, czy muffinki są już wypieczone (powinien być suchy), od razu wyjąć i przestudzić. Gotową masę kajmakową lekko podgrzać w mikrofali lub w kąpieli wodnej. Ciepłą polewę nakładać na muffinki, posypać orzechami. Smacznego! *) Przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce, pod przykryciem.
czwartek, 20 października 2016
PLACKI Z SOSEM GRZYBOWYM I SEREM CAMEMBERT
Składniki na 2-3 porcje:
0,5 kg ziemniaków
1 małe jajko
1/4 cebuli
1 kopiasta łyżka mąki pszennej
sól, pieprz
olej do smażenia
ser Camembert
Na sos:
ok.30 g suszonych grzybów - wcześniej namoczonych (lub 0,5 kg świeżych)
1/2 cebuli
2 łyżki masła
odrobina oleju
3 łyżki śmietany kremówki
szczypta suszonego tymianku
sól, świeżo zmielony pieprz
kilka listków bazylii
Zacząć od przygotowania sosu grzybowego: Suszone grzyby wsypać do miski, zalać gorącą wodą (nieco ponad wysokość grzybów), odstawić do nasiąknięcia na kilka godzin (najlepiej całą noc). Grzybki wyjąć na deskę, pokroić z grubsza; wodę z moczenia zachować.
Cebulę posiekać drobno. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i jedną łyżkę masła. Wrzucić cebulkę i podsmażać na średnim ogniu, często mieszając, aż się zeszkli. Dodać drugą łyżkę masła oraz pokrojone grzyby. Lekko zwiększyć ogień, smażyć całość mieszając, aż odparuje cały płyn i grzyby się mocno zarumienią. Dolać dwie łyżki wody z moczenia grzybów, przyprawić tymiankiem oraz solą i dusić pod częściowym przykryciem. Po kilku minutach znów podlać odrobiną wody z grzybów i dusić dalej, do miękkości. Pod koniec duszenia dodać śmietankę, wmieszać ją w sos i gdy zagotuje się ponownie, zdjąć z ognia. Doprawić obficie świeżo zmielonym pieprzem. Przygotować placki: Ziemniaki obrać, opłukać i zetrzeć bardzo drobno. Cebulę również zetrzeć i dodać do masy. Wbić całe jajko, wymieszać. Przyprawić solą i pieprzem, a następnie dodać mąkę i całość wymieszać (jeśli masa jest zbyt rzadka, dodać odrobinę mąki). Patelnię mocno rozgrzać, wlać olej rzepakowy i po chwili nakładać porcje masy na placki (około 2 łyżki na sztukę). Smażyć placki na dość dużym ogniu z jednej strony, po czym przełożyć je na drugą stronę i nieco zmniejszyć ogień. Smażyć dalej, aż będą chrupiące z wierzchu, ale nie surowe w środku (powinno to trwać około kilka minut). Usmażone placki przekładać na ręcznik papierowy, żeby odsączyć z tłuszczu. Na placki nakładać plastry sera camembert oraz porcję sosu grzybowego. Posypać posiekaną bazylią. Smacznego! :)
wtorek, 18 października 2016
ZMROŻONY DESER MALINOWY
Składniki na 3 porcje:
120g malin
20g cukru
120ml śmietany kremówki
kilka pojedynczych małych bezików, pokruszonych na różnej wielkości kawałeczki
Maliny umieścić w miseczce, dodać połowę cukru i rozetrzeć z grubsza widelcem. Śmietanę kremówkę ubić z pozostałym cukrem na sztywno. Do śmietany delikatnie dodać roztarte maliny, przemieszać ze dwa razy łyżką (nie wymieszać dokładnie, a jedynie wmieszać żeby pozostały miejscami warstwy białej kremówki i czerwonych malin). Przykryć szczelnie i wstawić do zamrażarki na około godzinę.
Po tym czasie wyciągnąć, wsypać pokruszone bezy i lekko przemieszać. Nakładać do szklanek lub pucharków, podawać od razu ozdobione listkami mięty lub bazylii. Smacznego! :)
piątek, 14 października 2016
SAŁATKA Z DYNIĄ I FASOLĄ
Składniki na 4 porcje:
1 niewielka dynia (najlepiej Hokkaido lub piżmowa)
1 pęczek rzodkiewki
2 dymki
1 puszka czerwonej fasoli
5 łyżek oleju
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka octu winnego
szczypta soli
szczypta pieprzu
szczypta cukru
1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
opcjonalnie: dowolna sałata, np. roszponka; sezam do posypania
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni, blachę wyłożyć pergaminem.
Dynię razem ze skórką umyć, przekroić na ósemki i usunąć gniazda nasienne. Na blaszce układać kawałki dyni skórką do dołu, piec 15 minut. Wyjąć, nieco przestudzić i odkroić skórkę (po tym czasie będzie mięciutka i łatwo się zdejmie). Upieczoną dynię pokroić w kostkę o boku około 2cm. Fasolę wyjąć z zalewy, lekko przepłukać i odsączyć na sitku. Rzodkiewkę oraz dymkę pokroić w cienkie plasterki. Pozostałe składniki na sos połączyć w kubeczku i dokładnie wymieszać. Dynię, fasolę i rzodkiewkę ułożyć na półmisku, posypać dymką i polać sosem. Delikatnie wymieszać przed podaniem. Smacznego! :)
Przepis znajduje się również w nr 41/2016 magazynu "Kropka TV" :)
piątek, 7 października 2016
ŁOSOŚ W MARYNACIE SOJOWEJ
Z SALSĄ Z PAPRYKI I OGÓRKA
Składniki na 2 porcje:
ok.300g świeżego łososia
6 łyżek sosu sojowego
szczypta imbiru
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz
Składniki na salsę:
1/2 strąka czerwonej papryki
1/2 świeżego ogórka
1 łyżka oliwy
sól, pieprz
kilka listków bazylii (można zastąpić szczypiorkiem)
mała szczypta suszonych płatków chilli (opcjonalnie)
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni.
Sos sojowy, sok z cytryny, imbir oraz sól i pieprz wymieszać w głębokim talerzu lub w woreczku strunowym. Łososia włożyć do marynaty, starannie go obtoczyć w niej i wstawić do lodówki na min. 1h.
Paprykę i ogórka pokroić w drobną kostkę, bazylię pokroić w cienkie paseczki. Dodać oliwę i przyprawy, odstawić na kilkanaście minut.
Do naczynia żaroodpornego wlać odrobinkę oleju, włożyć łososia skórą do dołu i wstawić do rozgrzanego piekarnika na około 15-20 minut. Upieczonego łososia wyjąć, przełożyć na talerz. Na wierzch nałożyć obficie warstwę salsy paprykowo - ogórkowej. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu: www.jamieoliver.com
wtorek, 4 października 2016
KURCZAK Z PIECZARKAMI I BOCZKIEM W SOSIE ŚMIETANOWYM
Składniki na 3 porcje:
2 filety z kurczaka
6-7 dużych pieczarek
100-150g boczku
2/3 szklanki śmietany 30%
szczypta suszonego majeranku oraz oregano
sól, pieprz
łyżeczka tymianku
2 ząbki czosnku
olej do smażenia
Filety opłukać, osuszyć, podzielić na mniejsze części o podobnej wielkości. Pieczarki pokroić na ósemki, boczek w kostkę. Czosnek przecisnąć lub posiekać drobno. W garnku rozgrzać trochę oleju. Mięso oprószyć solą i pieprzem, włożyć do garnka i smażyć na średnim ogniu. Po 3-4 minutach odwrócić kawałki kurczaka na drugą stronę, posypać majerankiem i oregano. Smażyć kolejne 4 minuty lub do lekkiego zbrązowienia. Zdjąć z ognia, przełożyć na talerz i przykryć. W tym samym garnku znów rozgrzać troszkę oleju, wrzucić boczek i smażyć na dużym ogniu przez 2-3 minuty, często mieszając. Dodać pieczarki, dalej intensywnie smażyć aż pieczarki zbrązowieją. Dodać tymianek i czosnek, po chwili wlać śmietanę i zmniejszyć nieco ogień. Mieszając, gotować przez około 2 minuty. Spróbować i ewentualnie doprawić do smaku solą i pieprzem. Do gotującego się sosu włożyć usmażone kawałki kurczaka, zmniejszyć ogień, częściowo przykryć i dusić całość przez 8-10 minut. Podawać z ziemniakami, ryżem lub np. "ciapkapustą". Smacznego! :)