Składniki na tortownicę o średnicy 22cm: Na biszkopt:
5 jajek, oddzielnie białka i żółtka (w temperaturze pokojowej)
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej tortowej
1/4 szklanki kakao do wypieków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Na krem:
250g masła (w temperaturze pokojowej)
400g masy kajmakowej
Do przełożenia i ozdoby:
1/2 słoiczka dżemu (najlepiej o kwaskowatym smaku, porzeczkowego lub z owoców leśnych)
płatki migdałów, posiekane orzechy
Nastawić piekarnik na temperaturę 160-170 stopni. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, boków nie smarować. Obydwie mąki oraz kakao przesiać razem do jednej miski, wymieszać łyżką. W misie miksera ubić białka na sztywną pianę na najwyższych obrotach. Dalej ubijając dodawać stopniowo cukier. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać po jednym żółtku, aż do połączenia się składników. Powoli wsypywać mąki z kakao, ciągle miksując na niskich obrotach. Masę biszkoptową wlać do tortownicy i wstawić do piekarnika na około 30-35 minut, sprawdzając patyczkiem czy się upiekło w środku. Formę wyjąć z piekarnika i zrzucić na podłogę z wysokości ok.50cm. Odstawić do całkowitego wystudzenia, po czym odkroić nożykiem ciasto od boków tortownicy i wyjąć. Przekroić na pół (najłatwiej kroi się na drugi dzień po upieczeniu). Przygotować krem toffi: masło utrzeć w misie miksera na bardzo gładką, puszystą masę. Dodawać po trochu masę kajmakową, cały czas miksując, aż będzie idealnie gładka. Ułożyć dolny blat biszkoptu na paterze. Posmarować go dżemem oraz połową kremu toffi. Przykryć drugim blatem (można go nasączyć roztworem wody z cukrem i sokiem z cytryny, ale niekoniecznie). Posmarować pozostałym kremem i ozdobić płatkami migdałów oraz orzeszkami. Podawać schłodzony. Smacznego! :)
piątek, 27 lutego 2015
KROKIETY ZE SZPINAKIEM
I MASCARPONE
Na ciasto naleśnikowe:
1 jajko
1 szklanka mleka
0,5 szklanki wody (zwykłej lub gazowanej)
6 łyżek mąki pszennej (mniej więcej)
1 łyżka oleju rzepakowego
Na nadzienie:
ok.300g mrożonego szpinaku
1 łyżka oleju
3 czubate łyżki mascarpone
sól, pieprz
1 ząbek posiekanego czosnku
Na panierkę:
1 jajko
bułka tarta
sól
2-3 łyżki oleju rzepakowego
Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe zmiksować mikserem na gładką
masę, dodając ewentualnie mleka lub mąki tak, aby miała konsystencję
gęstej śmietany. Rozgrzać patelnię do naleśników bez smarowania jej
olejem (wystarczy ta ilość, która została zmiksowana). Smażyć cienkie
naleśniki i odkładać na talerz.
Na zwykłej patelni rozgrzać olej, włożyć zamrożony szpinak i doprawić czosnkiem, solą i pieprzem. Na średnim ogniu dusić szpinak do momentu aż odparuje nadmiar wody. Zmniejszyć ogień na najmniejszy i dodać mascarpone. Mieszać i dusić całość około 2 minuty. Nadzienie spróbować i ewentualnie doprawić solą i pieprzem, żeby było wyraziste w smaku. Odstawić z ognia i lekko przestudzić.
Na każdy naleśnik nakładać 2 łyżki nadzienia i zawijać w tzw. kopertę, jak na załączonym zdjęciu. Każdego krokieta obtaczać w roztrzepanym jajku oraz w bułce tartej zmieszanej z odrobiną soli. Na patelni rozgrzać olej i smażyć krokiety ze wszystkich stron, aż do uzyskania jasnobrązowego koloru. Odkładać na ręcznik papierowy dla odsączenia nadmiaru tłuszczu. Podawać na gorąco, najlepiej z dipem czosnkowym zrobionym z jogurtu greckiego, czosnku, soli i ziół. Smacznego! :) *) dla urozmaicenia do nadzienia można dodać odsączoną soczewicę z puszki, pokrojoną w paseczki szynkę lub posiekane suszone pomidory.
poniedziałek, 23 lutego 2015
SMOOTHIE - KOKTAJL Z SELERA NACIOWEGO I OWOCÓW Z IMBIREM
Składniki na 1-2 porcje:
3 łodygi selera naciowego
1 kiwi
1/2 banana
1/2 jabłka
1 łyżka mleka kokosowego lub jogurtu naturalnego
mała szczypta imbiru*
1 łyżeczka soku z cytryny
odrobina wody (w razie potrzeby)
Wszystkie składniki powinny być mocno schłodzone w lodówce. Zmiksować je na bardzo gładko; jeśli smoothie jest zbyt gęste, można rozcieńczyć zimną wodą mineralną. * sugeruję zacząć od bardzo, bardzo małej ilości imbiru - jest dość wyczuwalny w smaku i w ostrości ;) Podawać natychmiast po przyrządzeniu. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: www.vegetariantimes.com
piątek, 20 lutego 2015
SAŁATKA Z ŁOSOSIEM I DRESSINGIEM TRUSKAWKOWYM
Składniki na 2-3 porcje:
125g łososia wędzonego na gorąco (w temperaturze pokojowej)
kilka garści mieszanki sałat z rukolą
1/2 świeżego ogórka
7-8 truskawek
1 cebula dymka
2-3 łyżki pestek granatu
kilka świeżych listków melisy i bazylii
Na dressing:
2 łyżki dżemu truskawkowego (bez całych owoców)
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka octu balsamicznego
1/2 łyżeczki soku z cytryny
sól, pieprz
Wszystkie składniki dressingu wymieszać dokładnie w kubeczku, odstawić. Ogórka obrać, pokroić na cieniutkie półplasterki. Truskawki pokroić na ćwiartki lub plasterki, cebulę na cienkie piórka.
Na półmisku ułożyć mieszankę sałat, dodać ogórek i truskawki. Posypać cebulą, pestkami granatu i łososiem porwanym na małe kawałki. Sałatkę polać dressingiem, delikatnie przemieszać. Ozdobić listkami melisy i bazylii. Podawać od razu. Smacznego! :)
czwartek, 19 lutego 2015
FILETY Z DORSZA W SOSIE POMIDOROWYM
Składniki na 2 porcje:
1 duży filet z dorsza lub 2 małe
1 średnia cebula
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru
1 szklanka wody
1 łyżka oleju
szczypta ziół prowansalskich
1 łyżka sosu sojowego
sól, pieprz do smaku
szczypiorek, listki bazylii do dekoracji
Cebulę pokroić w cienkie piórka. Filety z dorsza oprószyć solą i pieprzem. W większym garnku rozgrzać olej, wrzucić cebulę i zeszklić na średnim ogniu. Wlać szklankę wody, zagotować przez chwilę. Dodać koncentrat pomidorowy, łyżeczkę cukru, sos sojowy, zioła prowansalskie oraz doprawić solą i pieprzem. Gotować na małym ogniu przez około 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Filety włożyć do gotującego się sosu i dusić razem pod przykryciem przez kolejne 10 minut. Podawać z ugotowanymi ziemniakami, posypane posiekanym szczypiorkiem lub bazylią. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu: www.kwestiasmaku.com
niedziela, 15 lutego 2015
SMAŻONA MOZZARELLA Z SAŁATKĄ ZIMOWĄ
Składniki na 1 porcję:
1 mozzarella
1 jajko
1 łyżka bułki tartej
1 łyżka mąki pszennej
sól, pieprz
szczypta ziół prowansalskich
2 garście mieszanki sałat
1 pomidor
1/4 czerwonej cebuli
2 łyżki suszonej żurawiny
2 łyżki ziarenek granatu
oliwa
Sałatę porwać na kawałki, wrzucić do miski. Dodać pokrojony na kawałki pomidor, cebulę pokrojoną w piórka, żurawinę i granat. Wlać 1 łyżkę oliwy, doprawić solą i pieprzem; wymieszać i odstawić na kilka minut. Na talerzu rozbić jajko. Na drugim talerzu wymieszać łyżkę mąki i bułki tartej z ziołami, solą i pieprzem. Odsączoną mozzarellę w całości obtoczyć w jajku, a następnie w mieszance bułki tartej. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy i na średnim ogniu smażyć mozzarellę po około 3 minuty z każdej strony. Wymieszaną sałatę ułożyć na talerzu, na niej położyć usmażoną mozzarellę. Podawać natychmiast po przygotowaniu. Smacznego! :)
sobota, 14 lutego 2015
SMOOTHIE Z JARMUŻU, OGÓRKA, OWOCÓW I MLEKA KOKOSOWEGO
Składniki na 2 porcje:
1 dojrzały banan (najlepiej zmrożony)
kilka truskawek
1/2 świeżego ogórka
3-4 garście jarmużu (można zastąpić szpinakiem)
8 łyżek mleka kokosowego
1 łyżka miodu (opcjonalnie, jeśli owoce nie są dość słodkie)
Wszystkie składniki mocno schłodzić przed przygotowaniem, można też wykorzystać mrożone truskawki.
Do blendera wlać mleko kokosowe, kawałki banana oraz liście jarmużu, zmiksować na gładko. Dodać truskawki oraz ogórka, znów zmiksować. W razie potrzeby dodać miód, a jeśli jest zbyt gęste, dolać mleka kokosowego.
Podawać natychmiast po przyrządzeniu. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu:www.ambitiouskitchen.com
czwartek, 12 lutego 2015
SAŁATKA Z AWOKADO, POMIDORAMI
I FETĄ
Składniki na 2 porcje:
1 dojrzałe awokado
5-6 pomidorków koktajlowych
1/4 czerwonej cebuli
kawałeczek sera typu feta
Na dressing:
1 łyżeczka musztardy
1 łyżka miodu
2 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz
świeże zioła: bazylia, szczypiorek
Wszystkie składniki dressingu wymieszać w miseczce, odstawić. Awokado obrać ze skórki, pozbyć się pestki i pokroić najpierw na grubsze plastry, a potem w poprzek na kawałki. Pomidorki przekroić na ćwiartki. Fetę pokruszyć, a cebulę bardzo drobno posiekać.
Na półmisku ułożyć awokado oraz pomidorki, posypać pokruszoną fetą oraz drobną cebulką. Całość polać przygotowanym wcześniej dressingiem i ozdobić grubo siekanym szczypiorkiem. Podawać od razu. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: magazyn "Moje Smaki Życia"
wtorek, 10 lutego 2015
WALENTYNKOWY TORCIK BEZOWY
Z SERDUSZKAMI
Składniki na torcik o średnicy ok. 15cm oraz 25 małych serduszek:
3 białka
szczypta soli
185g cukru
barwnik czerwony w żelu
Na krem do torcika:
120g zimnego mascarpone
100ml zimnej śmietany kremówki 30%
1 czubata łyżka cukru pudru
Piekarnik rozgrzać do 90 stopni, z termoobiegiem. Dwie płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia. Przygotować worek cukierniczy z tylką o dość dużej średnicy (u mnie 1M). Barwnikiem zrobić wewnątrz worka podłużne wzory, jak na załączonym zdjęciu.
Białka ubić z solą , na najwyższych obrotach miksera. Gdy już masa będzie sztywna, małymi partiami dodawać cukier, nie przerywając ubijania. Ubitą pianę nałożyć łyżką do rękawa (dobrze ubita piana raczej nie zmieści się na jeden raz do worka) i na jednej blaszce wyciskać niewielkie serduszka (około 4-5cm średnicy), zostawiając około 2-3cm odstępu między serduszkami. Na drugiej blaszce wycisnąć kółka (najpierw okrąg, potem zapełnić środek) o średnicy ok.10cm (bezy się rozrosną). Obie blachy wstawić jednocześnie do piekarnika (termoobieg ułatwi równomierne pieczenie bez konieczności zamiany) na 90 stopni, na około 70-90 minut. Upieczone (zupełnie suche) bezy wyciągnąć i przestudzić w przewiewnym miejscu.
Składniki na krem wyjąć z lodówki. Umieścić je w misce i ubić na najwyższych obrotach miksera, aż krem będzie sztywny. Przygotować bezy na torcik - kółka. Jedną bezę ułożyć na talerzu/paterze, nałożyć na nią połowę kremu i lekko rozprowadzić. Przykryć drugą bezą i nałożyć drugą warstwę kremu. Ozdobić dowolnymi owocami (u mnie granat) oraz listkami świeżej mięty lub melisy.
Torcik przechowywać w lodówce pod przykryciem, max. 2 dni. Serduszka przechowywać w zamkniętym pojemniku do kilku dni. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: www.mojewypieki.com
poniedziałek, 9 lutego 2015
SAŁATKA Z PIECZONEJ MARCHWI
Z ROSZPONKĄ
Składniki na 2-3 porcje:
0,5kg marchwi
3 garście roszponki
garść płatków migdałów (podprażonych na suchej patelni)
odrobina sera typu feta lub blue cheese
2 łyżki miodu płynnego
Na marynatę:
1 łyżeczka imbiru
2 ząbki czosnku, drobno posiekane
szczypta ostrej papryki
1/2 łyżeczki kurkumy
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli morskiej
Na sos:
sok, który spłynął na blaszkę z pieczonej marchwi
1 łyżka oliwy
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka miodu
sól, pieprz
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Składniki marynaty dokładnie wymieszać w misce. Obraną marchew pokroić w niezbyt długie słupki lub ćwiartki wzdłuż i starannie obtoczyć w marynacie. Układać na blaszce pojedynczą warstwą i wstawić do piekarnika. Po 30 minutach marchewki polać miodem i znów wstawić do piekarnika na kolejne 15 minut. Wyciągnąć, odstawić na chwilę. Przygotować sos: wszystkie składniki sosu wymieszać w miseczce. Na talerzu rozłożyć roszponkę, ułożyć kawałki marchwi. Fetę pokruszyć i posypać marchew, dodać podprażone płatki migdałów i całość polać sosem. Podawać natychmiast po przyrządzeniu. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: www.kwestiasmaku.com
sobota, 7 lutego 2015
GRZANKI - CROSTINI Z POMIDORAMI
kromki pieczywa, niezbyt cienkie (najlepszy będzie zwykły chleb)
pomidorki koktajlowe
ricotta
oliwa
sól, pieprz
świeże zioła: bazylia, tymianek, oregano
ocet winny
Pomidorki przekroić na ćwiartki. W małej misce wymieszać 1 łyżkę oliwy z 1 łyżeczką octu winnego, doprawić intensywnie solą i pieprzem. Wrzucić ćwiartki pomidorów, wymieszać i odstawić na minimum 15 minut (można nawet do 12 godzin). Świeże zioła posiekać. Rozgrzać patelnię grillową, kromki posmarować z obu stron odrobiną oliwy i grillować około 2 minuty z każdej strony. Zioła wmieszać do pomidorów. Na każdą kromkę nakładać 1-2 łyżki ricotty, na to mieszankę pomidorową i ozdobić listkami bazylii. Podawać gorące, w towarzystwie oliwek lub kaparów. Smacznego! :)
piątek, 6 lutego 2015
PIERŚ Z KURCZAKA
W KREMOWYM SOSIE
Składniki na 2-3 porcje:
1 podwójna pierś z kurczaka
3 łyżki masła
3 ząbki czosnku, drobno posiekane
szczypta płatków chilli
1 szklanka bulionu
100ml śmietany 30%
3-4 łyżki posiekanych suszonych pomidorów
2 łyżki startego żółtego sera
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
sól, pieprz do smaku
świeże listki bazylii
Mięso oprószyć solą i pieprzem. Na
patelni rozgrzać 2 łyżki masła i obsmażać kurczaka 2-3 minuty. Zdjąć
mięso z patelni, dodać 1 łyżkę masła na patelnię oraz posiekane ząbki
czosnku i szczyptę płatków chilli. Podsmażać mieszając
1-2 minuty. Wlać szklankę bulionu i 100ml śmietany 30%. Wrzucić posiekane suszone pomidory, starty żółty ser, po
1/2 łyżeczki suszonych ziół: oregano, bazylii i tymianku. Zagotować i
na małym ogniu dusić ok.5 minut.
Do żaroodpornego naczynia wlać sos i
włożyć kurczaka. Bez przykrywania wstawić do piekarnika na 200 stopni,
na około 30-40 minut. Podawać pokrojone na grube plastry i ozdobione
posiekanymi listkami bazylii. Smacznego! :)
czwartek, 5 lutego 2015
TARTA CYTRYNOWA Z BEZĄ
Składniki na formę o średnicy 24cm: Na ciasto:
250g mąki pszennej
90g cukru pudru
125g masła w temperaturze pokojowej
1 jajko
szczypta soli
Na masę:
5 jajek
140g cukru
150ml śmietany 30%
100ml soku z cytryny
skórka starta z 1 cytryny
Na bezę:
4 białka
200g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Masło zmiksować z cukrem pudrem i szczyptą soli, następnie wbić jajko i miksować jeszcze 30 sekund. Wsypać mąkę i szybko zmiksować. Lekko zagnieść ciasto na kulę, owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 30 minut. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Po tym czasie wyjąć ciasto i cienko rozwałkować. Wyłożyć ciastem formę do tarty i znów wstawić do lodówki na 15 minut. Ciasto przykryć papierem do pieczenia i wysypać na to warstwę obciążenia (np. fasolę). Wstawić do piekarnika i piec 15 minut z obciążeniem, po czym zdjąć papier z obciążeniem i piec jeszcze 10 minut.Wyjąć ciasto, zmniejszyć temperaturę do 150 stopni. Składniki na masę cytrynową wymieszać ręcznie w misce i wylać na podpieczony spód tarty. Piec około 40 minut. Gdy masa stężeje, wyjąć z piekarnika, zmienić temperaturę na 160 stopni. Białka na bezę ubić w metalowej misce na najwyższych obrotach. Gdy będą prawie sztywne, dodawać cukier małymi partiami, cały czas ubijając. Pod sam koniec dodać mąkę i ubić na sztywno. Bezę wyłożyć na wierzch tarty, formując niewielką górkę (która lekko opadnie po upieczeniu). Piec około 30 minut. Podawać po całkowitym wystudzeniu. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: www.kuchniaagaty.pl
środa, 4 lutego 2015
ZUPA KREM Z SELERA NACIOWEGO
Składniki na 3 porcje:
200g selera naciowego
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
1 pęczek natki pietruszki
1 litr bulionu
100ml śmietany 12%
szczypta gałki muszkatołowej
pieprz
1 łyżka oleju + 1 łyżka masła do smażenia
Cebulę i czosnek posiekać w kostkę. Seler naciowy oczyścić z włókien, pokroić w cienkie plasterki. W dużym garnku rozgrzać olej i masło. Wrzucić cebulę i czosnek, odrobinę posolić i lekko zeszklić. Dodać seler naciowy i całość smażyć, często mieszając, około 12-15 minut. Natkę pietruszki posiekać (niezbyt drobno) i dodać do warzyw. Wlać bulion, doprawić całość gałką muszkatołową i pieprzem. Gotować zupę na małym ogniu przez kolejne 15 minut. Zdjąć z ognia, lekko przestudzić i zmiksować na gładki krem. Znów postawić na małym ogniu, dodać śmietanę i powoli mieszając, podgotować jeszcze krótką chwilę.
Kromki pieczywa opiec w tosterze. Na gorące kromki kłaść 1-2 łyżki ricotty, na wierzch plastry brzoskwini. Posypać świeżo zmielonym pieprzem i lekko polać odrobiną płynnego miodu. Udekorować listkami bazylii.
Podawać od razu. Smacznego! :)
poniedziałek, 2 lutego 2015
PLACKI Z KASZY JAGLANEJ
Z GULASZEM
Składniki na 2-3 osoby:
5-6 łyżek suchej kaszy jaglanej
2 łyżki mąki pszennej
1 surowe jajko
1 płaska łyżeczka kurkumy
1 czubata łyżeczka soli + szczypta do gotowania
mała szczypta pieprzu
1 liść laurowy
4 szklanki wody
2 łyżki oleju + 1 łyżka masła do smażenia
Na suchej patelni podprażyć kaszę przez około 2-3 minuty, często mieszając. Zalać kaszę 1 szklanką wody, odcedzić na sitku. W większym garnku wlać 3 szklanki wody, dodać kaszę, szczyptę soli i liść laurowy. Zagotować i na małym ogniu gotować przez 20 minut. Odcedzić kaszę, pozbyć się listka laurowego i przestudzić kaszę. W misce wymieszać ugotowaną i przestudzoną kaszę jaglaną oraz mąkę, kurkumę, pieprz i sól. Wbić jajko i całość zmiksować. Masa powinna mieć konsystencję dość płynną. Na patelni rozgrzać olej z masłem. Łyżką nakładać placuszki (około 2 łyżki na 1 placek), smażyć na średnim ogniu około 1-2 minuty z każdej strony. Odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawać gorące, zaraz po usmażeniu - najsmaczniejsze z gulaszem mięsnym, np. z tego przepisu: