wersja 1: kawałek boczku; wersja 2: garść świeżych liści szpinaku
Cebulę i czosnek posiekać z grubsza. Ziemniaki obrać, pokroić w niewielką kostkę. Boczek pokroić w krótkie paseczki lub kostkę, odłożyć troszkę do dekoracji. . W dużym garnku rozgrzać olej, wrzucić cebulę oraz w wersji 1 boczek. Podsmażać na średnim ogniu przez kilka minut, często mieszając. Dodać czosnek i smażyć jeszcze minutę. Dodać ziemniaki, wlać bulion i zagotować.
Gotować około 15 minut, aż ziemniaki zmiękną. Zmiksować zupę na gładki krem, dodać przyprawy oraz śmietanę i masło. Pogotować jeszcze chwilkę, w razie potrzeby rozcieńczyć wodą. W wersji 2 w tym momencie do zupy dodać liście szpinaku i pozostawić na kilka minut, aż zmiękną.
Nalać zupę do miseczek lub talerzy, ozdobić podsmażonym boczkiem lub natką pietruszki. Smacznego! :)
środa, 27 stycznia 2016
SAŁATKA Z BRYNDZĄ I KASZĄ QUINOA
Składniki na 2 porcje:
kawałek bryndzy (można zastąpić oscypkiem lub fetą)
1/2 szklanki ugotowanej kaszy quinoa (lub dowolnej kaszy)
1/2 niedużej cukinii
1 duży pomidor
1/2 - 1 szklanka fasoli czerwonej z puszki, odsączonej
garść świeżych liści szpinaku
2 łyżki posiekanego szczypiorku
Na dressing:
2 łyżki oliwy
1 łyżka miodu płynnego
1 łyżeczka soku z cytryny
kilka kropli sosu Worcester (można pominąć)
sól, pieprz do smaku
Kaszę ugotować według wskazówek na opakowaniu, przestudzić. Składniki dressingu wymieszać w kubeczku i odstawić na chwilę. Cukinię umyć, nie obierać, pokroić na cienkie półplasterki lub słupki. Pomidora pokroić na ósemki. Ser pokruszyć lub pokroić w kostkę.
Na półmisku wymieszać wszystkie warzywa, posypać kaszą i szczypiorkiem. Polać z wierzchu dressingiem i lekko przemieszać. Podawać po kilku minutach. Smacznego! :)
1 łyżeczka słodkiego sosu chilli lub szczypta chilli w proszku
1 łyżeczka sosu sojowego
pół łyżeczki sosu rybnego (opcjonalnie)
pół łyżeczki przypraw azjatyckich (opcjonalnie)
sól, olej do smażenia
Przygotować makaron według wskazówek na opakowaniu. Wszystkie warzywa pokroić: papryki w dużą kostkę, pieczarki w półplasterki, marchew i pietruszkę w plasterki, seler w słupki, cebule i por w piórka, szczypior drobniutko. W woku lub na dużej patelni rozgrzać łyżkę oleju, wrzucić cebulę z porem i lekko zeszklić. Dodać pieczarki i podsmażyć przez minutę na dużym ogniu. Dodać papryki i smażyć około 3 minuty. Wlać mleko kokosowe, dodać marchew, pietruszkę i seler. Dodać wszystkie przyprawy i dusić całość pod częściowym przykryciem na małym ogniu przez około 7-10 minut. Pod sam koniec dodać szpinak oraz czerwoną cebulkę. Zdjąć z ognia i pozostawić na chwilę, aż szpinak zmięknie.
Na talerzu ułożyć makaron, na nim wyłożyć warzywa w sosie kokosowym. Posypać szczypiorkiem lub świeżą kolendrą. Podawać gorące. Smacznego! :)
niedziela, 24 stycznia 2016
ZAPIEKANY CAMEMBERT Z GRUSZKAMI
Składniki na 1 (dużą) porcję:
1 ser camembert okrągły
odrobina oliwy lub oleju
1 gruszka
odrobina soku z cytryny
garść płatków migdałów
świeżo mielony pieprz
Na sos:
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka płynnego miodu
1/2 łyżeczki soku z cytryny
szczypta soli
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. W małym naczyniu żaroodpornym na dno nalać odrobinę oliwy, ułożyć ser camembert, wierzch sera ponacinać lekko w kratkę. Składniki sosu wymieszać w kubeczku i polać nim ser z wierzchu. Wstawić naczynie z serem do piekarnika i piec bez przykrycia przez około 7-10 minut. Gotowy camembert powinien mieć miękką, ale nie spieczoną skórkę oraz miękki środek, który powinien się uginać pod przyciśnięciem, ale nie wypływać. W czasie gdy ser się piecze, przygotować gruszki. Bez obierania, pokroić je na cienkie cząstki lub plastry, lekko skropić sokiem z cytryny. Upieczony ser ułożyć na talerzu, oprószyć pieprzem i posypać płatkami migdałów. Cząstki gruszki ułożyć na/przy serze. Podawać natychmiast. Smacznego! :)
Inspiracja przepisu:www.foodandwine.com
niedziela, 17 stycznia 2016
DOMOWY FISHBURGER / BURGER RYBNY Z SOSEM SEROWYM
Składniki na 1 porcję:
1 bułka grahamka
1 filet z dowolnej ryby (nieduży kawałek)
jajko, bułka tarta do panierowania
olej + masło do smażenia
sól, pieprz
suszone zioła prowansalskie
0,5 pomidora
garść rukoli
kawałek sera pleśniowego Blue Cheese
1 łyżka majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego
0,5 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka posiekanego koperku
szczypta posiekanego szczypiorku
Rybę oprószyć solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Obtoczyć w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Na patelni rozgrzać olej z masłem, usmażyć rybę na złoty kolor ; odłożyć na talerz. Przygotować sos: majonez, jogurt oraz sok z cytryny wymieszać razem w miseczce, dodać pokruszony ser pleśniowy oraz posiekany koperek i szczypiorek. Starannie wymieszać, doprawić solą i pieprzem w razie potrzeby, odstawić na chwilę. Bułkę przekroić na pół, opiec lekko w tosterze lub na patelni. Na dolnej części rozsmarować połowę sosu serowego, ułożyć rybę. Na niej rozprowadzić resztę sosu, dodać rukolę i plasterki pomidora, lekko osolić i przykryć drugą połową bułki. Podawać natychmiast. Smacznego! :)
czwartek, 14 stycznia 2016
KREMOWA ZUPA PIWNO - SEROWA
Z KIEŁBASĄ
Składniki na 4 porcje:
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
olej do smażenia
3 łyżki masła
2 kopiaste łyżki mąki
0,5 litra bulionu
0,5 litra piwa jasnego
3-4 łyżki śmietany kremówki
4-5 łyżek startego żółtego sera (najlepiej miękkiego)
sól, pieprz
kawałek dowolnej kiełbasy
natka pietruszki
Cebulę i czosnek pokroić na plasterki. Kiełbasę pokroić na cienkie plasterki lub półplasterki, odłożyć.
W dużym garnku rozgrzać 2 łyżki oleju. Wrzucić cebulę i lekko osolić. Smażyć, często mieszając, na niewielkim ogniu przez około 8 minut, aż się zeszkli i zmięknie. Dodać czosnek, smażyć jeszcze minutę. Dołożyć masło, poczekać aż się rozpuści i wsypać mąkę. Starannie mieszając, podsmażyć całość do lekkiego zbrązowienia.
Wlać bulion oraz piwo, zagotować na dużym ogniu i zmniejszyć ogień. Wmieszać powoli śmietanę i gotować pod częściowym przykryciem przez 10 minut, na małym ogniu. Partiami dodawać starty ser, po każdym dodaniu zamieszać, żeby się rozpuścił. Po dodaniu ostatniej partii sera zdjąć z ognia i odstawić na kilka minut, żeby ser się całkowicie i dokładnie rozpuścił.
W międzyczasie na małej patelni rozgrzać odrobinkę oleju i podsmażyć plasterki kiełbasy, aż się zarumienią. Odłożyć. Blenderem zmiksować zupę na gładki krem. Ponownie podgrzać zupę (ma tendencję do szybkiego zastygania), doprawić solą i pieprzem i w razie potrzeby rozcieńczyć odrobiną wody. Zupę przelać na talerz, na wierzch ułożyć plasterki usmażonej kiełbasy i posypać natką pietruszki. Smacznego! :) Inspiracja przepisu: magazyn Bon Appetit
niedziela, 10 stycznia 2016
CIASTO ORZECHOWE Z TOFFI
Składniki na blachę o wym. 25x35cm:
8 dużych jajek w temperaturze pokojowej
170g cukru
200g zmielonych orzechów
120g mąki pszennej tortowej
30g kakao
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Do przełożenia:
dżem lub konfitura porzeczkowa (lub inna, o kwaskowatym smaku)
puszka masy kajmakowej (o smaku naturalnym)
orzechy w całości do ozdoby
Piekarnik rozgrzać do 170 stopni, blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Białka oddzielić od żółtek. Mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia i kakao. Zmielone orzechy (lub włożone do mocnego woreczka i rozbite tłuczkiem do mięsa na drobniutko) dodać do mąki i wymieszać dokładnie.
Białka wlać do miski i ubijać mikserem na najwyższych obrotach, aż powstanie gęsta piana. Partiami dodawać cukier i wciąż ubijać, na sztywno. Dodawać po jednym żółtku i zmiksować przez chwilkę na niższych obrotach po każdym dodaniu - nie miksować zbyt długo, żeby masa nie opadła. Odstawić mikser. Dodawać składniki suche po 2 łyżki naraz i po każdym dodaniu delikatnie przemieszać szpatułką, do połączenia składników. Gdy cała ilość suchych połączy się z masą, delikatnie przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem, rozprowadzić równomiernie i od razu wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 35 minut, do tzw. suchego patyczka. Upieczone ciasto odstawić do całkowitego wystudzenia, przekroić na trzy blaty.
Masę kajmakową (toffi) z puszki przełożyć do miski, lekko podgrzać (np. w mikrofali) - nie za długo; po podgrzaniu zmiksować na średnich obrotach, żeby uzyskać gładką, półpłynną polewę. Na desce lub paterze układać blaty, smarując je na przemian konfiturą i masą kajmakową, wedle uznania. Na wierzchu powinna znaleźć się polewa kajmakowa (toffi). Ozdobić całymi orzechami (włoskimi lub pekan), odstawić w chłodne miejsce do zastygnięcia. Smacznego! :)
sobota, 2 stycznia 2016
MAROKAŃSKA ZUPA Z CIECIERZYCĄ, QUINOA I POMARAŃCZĄ
Składniki na 3 porcje:
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
olej do smażenia
150g ciecierzycy z puszki (waga po odsączeniu)
0,5 szklanki passaty pomidorowej lub 2 łyżki koncentratu
1,5-2 szklanki bulionu
sok z jednej pomarańczy + starta skórka
szczypta cynamonu
szczypta imbiru
szczypta kminu rzymskiego
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
2 goździki (roztarte)
Do podania:
0,5 szklanki komosy ryżowej (quinoa) - można zastąpić ryżem lub dowolną kaszą
natka pietruszki lub świeża kolendra
płatki migdałów, podprażone na suchej patelni
Komosę (quinoa) opłukać na sitku zimną bieżącą wodą (przez ok.30 sekund). Wsypać ją do rondelka, zalać szklanką wody i zagotować. Lekko osolić i gotować na małym ogniu przez 15 minut, w razie potrzeby uzupełniając niewielką ilością wody. Ugotowaną odstawić z ognia, nie mieszać. Po 5 minutach spulchnić widelcem (powinna wchłonąć całą wodę). Cebulę i czosnek posiekać, podsmażyć na oleju w większym garnku. Wrzucić odcedzoną ciecierzycę, imbir, kmin, paprykę, cynamon i goździki. Lekko podsmażyć całość, wlać bulion oraz passatę, zagotować. Gotować pod przykryciem na małym ogniu, aż ciecierzyca zmięknie (około 15 minut). Zupę zmiksować blenderem (konsystencja według upodobań), wlać sok z pomarańczy i lekko podgrzać. Nalać na talerz, posypać ugotowaną quinoą, posiekaną natką i skórką z pomarańczy. Ozdobić kilkoma płatkami prażonych migdałów. Smacznego! :)